Batumi, Guria, film festival

BATUMI.VIHM. FILMIFESTIVAL.

Nanuli, filmifestivali mändežderi ema kelle juures ma elan, räägib, et no Miša ütles, et BATUMI on meie PARIIS. No mida Miša ka teab. Proovigu ise siin elada. Sul tuleb kaks tundi troopilisi sademeid ja juba on VENEETSIA. Nanuli ise ütles ja kyll tema juba teab. Nädala eest olla kogu esimene korrus üle ujutatud. Õnneks elame meie neljandal.

Samas on ka toimumas Batumi Art House Film Festival 2009, kus ma ka niiöelda vabatahtlik olen. Et mul aga midagi teha pole, see on siin sama loomulik kui ka Guurias. Kui tööd pole, naudi hetke ja joo Nesté kohvi. Õnneks on kinos „Tbilisi“ omadele üles seatud kena väike lauake, kus tasuta „Neste“ kohvi ja teed saab. Festival ise asub kahes kohas, kohalikule maitsele vastava arhitektuurilise lahendusega kino „Tblisi“ (pildi panen ka peatselt üles) ja Batumi Ülikooli kinosaalis. Esimene on muidugi suur (mida iganes uut siia riiki ei ehitata ja millest iganes see ka ei koosne, igal juhul peab olema SUUR. DIDI!), klaaskupliga ja kino ees on muusikalised purskkaevud.

Ülikooli saal on õhuliselt kaunis, marmorpõrandate ja lühtritega. Ja igal skriiningul on umbes 5 inimest….Kinod oli muidugi saal päris tihti täis, eriti kuna kõik seansid olid tasuta. Samas arvan ma, et paljud oleksid nõus maksma kui tehniline kvaliteet tõuseks…

MIDA NÄHA SAI?

Fookuses oli (jälle) TÜRGI KINO ja mõni vana tuttav (siinkohal tervitused HEILILE Özcanilt!!!) oli ka muidugi kohal! Näidati sellised asju nagu:

„THREE MONKEYS“ (2008, Nuri Bilge Ceylan), minu absull-lemmik „TAKVA“ or „THE MANS FEAR OF GOD“ (2006, Özer Kiziltan), natuke vanem teos „THE SECRET FACE“ (1991, Ömer Kavur), „PANDORAS BOX“ (2008, Yesim Ustaoglu), „MY MARLON AND BRANDO“ (2008, HUSEYIN KARABEY, kes ise ka kohale tuli), ja muidugi last but by no means least „AUTUMN“ (2008, Özcan Alper). Viimane filmi tõi kaasa eriti suure publiku, eriti noormehi, sest üks peategelastest on pärit Batumist ja mängib Gruusia prostituuti, kes Põhja-Türgis endale ja oma lapsele leiba teenib.

Minu jaoks on see film tsipa liiga skemaatiline just selle mõttes, et peategelase ainuke love interest on prostituut eksole….Selge see, et sellel kõigel oli kriitiline mõte ka taga (NSVL kokkukukkumine, aga ikkagi…), aga miks pidi tütarlaps just nimelt punast kleiti kogu aeg kandma…

 

Pluss hulgaliselt Iraani kino, mida on alati tore vaadata, sest head kino ongi alati hea vaadata. Sellised teosed nagu „TWENTY“ (Abdolreza Kahani, 2009), „3 WOMEN“ (režissöör MANIJEH HEKMAT oli ise ka žüriis)

ROTTERDAMI FILMIFESTIVALi 2009 võitja Ramtin Lavafipour („BE CALM AND COUNT TO SEVEN“) oli žüriis ja hindas noorte filmitegijate teoseid. Tema enda filmi kahjuks näha ei saanud, aga õnneks rääkis ta sellest tihti, palju ja kõigile.

 

KIM LONGINOTTO on muidugi selline naine, kes ajab su iga kell nutma ja naerma ja seda tegi ka tema suure südamega tehtud dokfilm „ROUGH AUNTIES“. Teemaks on väikese NGO töö ja tegemised Durbanis Lõuna-Aafrikas, mis tegeleb (eriti seksuaalse) vägivalla ohvriks langenud laste kaitsega. Longinottol oli muidugi eriti hea mterjal ja tema filmid on niikuinii tavaliselt sellised, et igast ca 15-minutilisest jupist saaks veel omakorda paar  uut filmi teha. Hästi tihe ja rikas materjal, ta ei raiska ei enda ega publiku aega. Viis pluss!!!!

 

PETR LOM oma filmiga „LETTERS TO THE PRESIDENT“ oli samuti Batumis. Film on suhteliselt …… no ma ei tea, kindlasti hea, aga ülimalt poliitiline, nagu akadeemiline pilt Iraanist. Minu ja ma arvan, et iga eestlase kõige suuremaks elamuseks oli Petri puhul muidugi see, et ta näeb TÄPSELT välja nagu kahemeetrine ERVIN ABEL!! sada prossa!!!! kahjuks mul ei ole hetkel võtta tema fotot, aga palun uskuge mind! Isegi kui film (seda näidata mitte väga ammu minu arust kas ETV-s või kusagil soome kanalil) mulle väga ei istunud, siis välimuse eest sai ta juba plusspunkte. Pluss oli ta väga chill oma kahestunud, tšehhi-kanada identiteedis. Nii et way to go Petr! East rules!

 

Aga minule meeldisid kõige rohkem ikka „HUNGER“ (UK 2008, Steve McQueen), „BORDER“ (armeenia keeles „Sahman“, 2009). Autoriks on armeenia rezissöör ja Jerevani filmifestivali „Kuldne Aprikoos“ (no kas ON äge nimi!!!!?) juht ja isa Harutyun Khachatryan ja see on ainuke film, mida siiamaani unes ka näen. Tegemist on väga kummalise filmiga, doki ja mänguka piirimail, imeilusa kaameratööga, julmalt 82 minutit pikk ja ühtegi sõna ei räägita. Piiriks on Armeenia-Azerbaidžaani piir ja näeme piiriäärse Armeenia küla elu läbi härja silmade läbi. Kõlab täpselt nii imelikult kui ta ka on. Täiesti montaažfilm, sümfooniline….

 

VON TRIER

Ainuke film, mille vaatamise eest maksma pidi, oli „ANTIKRISTUS“ (von Trier, 2009). Ja film läks publikule peale nagu soe sai…Saal oli puupüsti täis.

 

TEHNIKA

Tehnilisi apsakaid juhtus ka. Vahest leidis projektor alles poole filmi peal õige formaadi üles. Vahepeal ta lihtsalt testis, kas 16:9, või 4:3 või tagurpidi või külili….Ausõna, ei tee nalja..Kas see muidugi mõjutas pehmelt öeldes filmikogemuse kvaliteeti. Aga noh, Gruusia…

Ühe Läti noore filmitegijaga, kes ka Balti Filmi- ja Meediakooli on väisanud, juhtus eriti hea lugu. Ta oli kokku kogunud juba kenakese hulga sõpru, kes siis kõik olid valmis ja hakkamas ettenähtud päeval ja kellaajal tema lühifilmi „THE BREAKWATER“ vaatama minema.

 

Kõik juba rõõmustasid ette eksole ja pudel õlle oli kah juba varutud, läti šoksist  rääkimata! Kohale jõudis tuli aga välja, et väljakuulutatud tunniajane tudengifilmide skriining jääb ära, sest žürii on neid kõiki juba eelmisel õhtul (salaja???) näinud…No vot. Suht uskumatu.

Aga RENARS VIMBA polnud ka papist poiss, tal oli õnneks oma DVD kaasas ja lahke projektjonist oli nõus seda siiski näitama. Eriti kuna programmis asendusfilmi niikuinii polnud. Pakuti siis sedasama läti šoksi ja kõigil oli hea meel, et näete, we beat the system.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: